2016: Astrid Friberg & Kerstin Sundelin

Filmstudiorörelsens Filmpris 2016 har tilldelats

ASTRID FRIBERG

med motiveringen

”SFF:s oumbärliga flamma - cool, generös, omtänksam inte utan jävlaranamma”

&

KERSTIN SUNDELIN

med motiveringen

”En kunnig, vass och klurig filmfixare som fått filmstudiornas verksamhet att rulla över hela landet”
 

Filmpriset som består av en glasstatyett samt ett stipendium på 10 000 kronor delades ut i samband med SFF:s årsmöte 23 april på Filmhuset i Stockholm.

Astrid och Kerstin som under många år har arbetat för SFF på föreningskansliet i Stockholm fick priset i samband med att de nu lämnar sina arbeten för att gå vidare som pensionärer. Under avtackningen gavs flera fina tal till pristagarna. Dessutom fick Astrid och Kerstin specialutgivna "frikort" från föreningens styrelse. Ett kort som styrelsen hoppas kunna öppna dörrarna hos föreningens alla olika filmföreningar.